Sastanak planinara na temu održavanja planinarskih putova u 2024. na području Parka prirode - Park prirode Žumberak – Samoborsko gorje
54074
post-template-default,single,single-post,postid-54074,single-format-standard,cookies-not-set,ajax_fade,page_not_loaded,boxed,select-theme-ver-2.6.1,smooth_scroll,

Sastanak planinara na temu održavanja planinarskih putova u 2024. na području Parka prirode

Zagrijavamo se za adventsko vrijeme lijepih druženja pa smo se jučer okupili u ugodnom društvu vrijednih planinara i markacista iz planinarskih društava koja djeluju na području Parka prirode.

Na istaknutoj koti Posjetiteljskog centra Slani Dol, koji je za tu priliku u tamno-maglovitoj večeri izgledao poput nekog planinskog svjetionika, djelatnici Parka prirode su kao domaćini dočekali predstavnike HGSS Stanice Samobor, HPD Japetić – Samobor, HPD Jastrebarsko – Jastrebarsko, HPD Pinklec – Sveta Nedjelja, HPD Vihor – Zagreb, HPD Željezničar – Zagreb, Planinarske bratovštine Sv. Bernarda – Samobor, PK Scout – Samobor i Komisije za planinarske putove HPS-a.

Članovi HPD Dubovec – Karlovac i HPD Sveti Rok – Sv. Nedjelja nisu nažalost imali priliku pridružiti nam se osobno, ali su poslali svoje planove rada za 2024. godinu.

Aktivnosti JU „Park prirode Žumberak – Samoborsko gorje“ poput održavanja i označavanja edukativnih i biciklističkih staza se uveliko preklapaju s održavanjem mreže planinarskih putova. Svi smo se dužni pridržavati Pravilnika o jedinstvenom vizualnom identitetu zaštite prirode u RH te pri postavljanju nove signalizacije u obliku stupova u prostoru prethodno pribavljati suglasnost Uprave za zaštitu prirode MINGOR-a.

U živahnom prijateljskom razgovoru protresli smo puno zajedničkih tema i problema:

  • Prepoznavanje i primjereno označavanje/održavanje/praćenje kritičnih točaka na planinarskim putovima sa svrhom sigurnog kretanja planinara,
  • Obnavljanje prekograničnih planinarskih putova i kretanje u prekograničnom prostoru,
  • Odgovornost za štete i eventualna ranjavanja na planinarskim putovima,
  • Ograničavanje kretanja biciklista po uskim dijelovima planinarskih putova,
  • Ograničavanje off-road vožnje,
  • Ujednačavanje signalizacije,
  • Pravovremena košnja koja čuva vrste i staništa,
  • Suradnja sa šumarima, provoditeljima šumarskih radova, turističkim zajednicama i dr.

Dosljedna suradnja i trajna međusobna komunikacija u iznalaženju rješenja konkretnih problema u prostoru, posebno u smislu dojavljivanja kritičnih točaka te prekršaja i prekršitelja, nam se svima jasno nameću kao najbolja strategija kvalitetnog djelovanja u zaštićenom prirodnom prostoru.

Svi smo se složili da se trebamo više posvetiti komuniciranju s biciklističkim i motociklističkim udrugama, a posebice s turističkim agencijama koje nude usluge adrenalinske vožnje u prirodi. Svrha dobro oblikovanih pozitivnih poruka jest edukacija i zajedničko iznalaženja rješenja koja zadovoljavaju potrebe i interese svih korisnika prostora.

 

 

 



Skip to content